programista kierownikiem

Programista .NET – czy ma predyspozycje, żeby zostać kierownikiem projektu IT?

Programista .NET nie musi przez całe życie pracować przy programowaniu. Wiele osób bowiem ma predyspozycje, żeby zarządzać zespołem. W branży IT bardzo docenia się kierowników projektów, którzy mają wcześniejsze doświadczenie przy programowaniu. Dużo łatwiej im bowiem zrozumieć zagadnienia związane z programowaniem: trudności, z jakimi musi zmagać się zespół, czas trwania poszczególnych zadań oraz oczekiwania klienta. Nie każdy programista nadaje się jednak na kierownika.

Jakie predyspozycje powinien mieć, żeby sprawdzić się na takim stanowisku?

Kierownik projektu to ktoś, kto musi umieć pracować zespołowo oraz nie bać się komunikacji. Musi dobrze radzić sobie w zmiennym oraz dynamicznym środowisku. To opis zadań, które niekoniecznie podobają się programistom .NET. Wielu z nich bowiem wybrało swój zawód właśnie dlatego, że nie wymaga zbyt częstego kontaktu z innymi ludźmi. Jest to bowiem typowa praca przed komputerem, niekiedy wykonywana zdalnie.

Programista .NET, który chciałby pracować jako kierownik projektu, powinien pomyśleć, czy na pewno odnajdzie się w tej pracy. Zwykle jest ona lepiej płatna niż programowanie, ale niekoniecznie da satysfakcję komuś, kto pracuje głównie samodzielnie. Może być ona dużym obciążeniem dla kogoś, kto ma głównie introwertyczne usposobienie. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję, kiedy pojawi się propozycja awansu.

Zostaw komentarz